close
تبلیغات در اینترنت
140 پوزیشن جنسی به صورت انیمیشن
کتاب عشق شیرین
140 پوزیشن جنسی به صورت انیمیشن
معرفی محیط طراحی سه بعدی کتیا

آموزش نرم افزار کتیا

معرفی محیط طراحی سه بعدی کتیا


محیط Part Design جزوه محیط‌های کاری در دوره مقدماتی کتیا " target="_blank">آموزش کتیا می‌باشد و غالباً آموزش محیط طراحی سه بعدی کتیا Part Design در دوره مقدماتی کتیا " target="_blank">آموزش کتیا می‌باشد.
مسیر ورود به این محیط از منوی Start بخش Mechanical Design و در نهایت Part Design می‌باشد.
یکی از محیط‌های اصلی طراحی در نرم افزار کتیا CATIA می‌باشد. این محیط دومین محیط آموزشی در دوره مقدماتی است.
در این محیط از نرم افزار کتیا ما با اولین محیط طراحی قطعات آشنا می‌شویم. این محیط از نرم افزار کتیا بیشتر برای طراحی قطعات جامد Solid، طراحی پارامتریک و همچنین تبدیل سطوح طراحی شده در محیط‌های طراحی سطوح به سالید Solid استفاده می‌شود.

این محیط شبیه به محیط‌های مدل سازی در سایر نرم افزار های طراحی مکانیکی می‌ماند و در آن قطعه از نظر خصوصیات مکانیکی به صورت سه بعدی طراحی می‌شود. کاربر با امکاناتی که این محیط در اختیارش گذاشته است به آسانی می‌تواند با سریع‌ترین روش از یک قطعه طراحی شده، مدل 3D تهیه نماید تا در محیط‌های دیگر از آن نمای 2D و 3D مونتاژی تهیه نماید یا آنالیز روی آن‌ها صورت گیرد. از توانمندی‌های این محیط کاربری آسان و کاربردی، محیط قابل لمس برای کاربر، قابلیت ویرایش و بازسازی آسان و سریع، قابلیت جابجایی دو طرفه با محیط‌های 3D دیگر نرم افزار و قابلیت ذخیره سازی با فرمت های مختلف نام برد.

PART DESIGN شبیه محیط‌های ایجاد قطعه سایر نرم‌افزارهای طراحی مکانیکی می‌باشد که در آن‌ها مدل سه‌بعدی قطعه طراحی می‌شود، اما امتیاز برتر PART DESIGN امکان تعریف پارامترهای مهم قطعه برای سیستم قبل از شروع به طراحی است (Rule) . در حین طراحی، هر زمان که طرح با پارامترهای استاندارد از قبل تعریف شده تناقض پیدا کرد سیستم با پیغام خطا کاربر را از بروز خطای طراحی آگاه می‌کند.

در PART DESIGN می‌توان کلیه متغیرها ابعادی یک قطعه را وارد نرم‌افزار Excel کرد و با نسبت دادن مجموعه‌ای از ابعادی که می‌تواند جایگزین ابعاد فعلی شود یک سیستم شناور برای تغییر ابعاد و سایر خصوصیات قطعه ایجاد کرد؛ نتیجه ایجاد قطعاتی متنوع است که تنها با یک کلیک ایجاد می‌شوند. این قابلیت در نرم‌افزارهای طراحی مکانیکی با عنوان Design Table شناخته می‌شود و یکی از بخش‌های مهم هر نرم‌افزار طراحی مکانیکی را تشکیل می‌دهد. وجود چنین سیستم شناوری باعث می‌شود که تولیدکنندگان تنها با تغییر چند متغیر، مدل‌هایی پاسخگوی نیاز و سلیقه‌های متفاوت را وارد بازار کنند. این خصوصیات در کنار ابزارهایی که برای مدل کردن قطعه در اختیار طراحی است به او برای تغییر طرح آزادی عمل بیشتری می‌دهند.

یکی از خصوصیات مهم PART DESIGN توانایی آماده‌سازی قطعه برای ساخت می‌باشد زیرا هدف از طراحی مدل کردن قطعات در نرم‌افزارهای طراحی مکانیکی ساخت آن‌ها می‌باشد. علم به فرمان‌های نرم‌افزار و نحوه استفاده از آن‌ها تنها بخشی از دانش یک طراح می‌باشد که تا در خدمت این هدف قرار نگیرد نتیجه‌ای جز ایجاد یک مدل سه‌بعدی بی‌فایده ندارد. علم به فرآیندهای ساخت و تولید فاکتور دیگری است که باید یک طراح برای طراحی اصولی به آن آگاه باشد. ایجاد شیب خروج از قالب برای قطعاتی که با استفاده از قالب ساخته می‌شود و تحلیل این شیب نمونه‌هایی از ابزارهایی هستند که برای آماده‌سازی قطعه برای ساخت استفاده می‌شوند.

توانایی ایجاد مدل ترکیبی (Hybrid Model) یکی دیگر از مشخصات این محیط است که آن را از نرم‌افزارهای مشابه‌اش تمایز می‌دهد؛ یعنی علاوه بر ایجاد مدل صلب (Solid Model) می‌توان مدل‌هایی را امکان ایجاد آن‌ها با فرمان‌های این محیط وجود ندارد، پس از ایجاد محیط‌های کاری مخصوص ساخت مدل‌های سطح به PART DESIGN انتقال داد و پس از تبدیل آن به یک مدل صلب، آن را با مدل موجود ترکیب کرد. هرگونه تغییر در مدل سطح به مدل صلب نیز انتقال می‌یابد و ارتباط این دو مدل همواره برقرار است مگر اینکه طراح تصمیم بگیرد با قطع موقت یا همیشگی این ارتباط برهمکنش بین دو مدل را تحت تأثیر قرار دهد.

هر زمان طراح در مراحل طراحی قطعه دچار خطا شود سیستم با دادن پیغام خطا یا هشدار او را از بروز خطا آگاه می‌سازد. همچنین در زمان اجرای فرمان‌ها با نمایش پیغام‌های کمکی، کاربر را در انتخاب موضوعات مناسب برای اجرای فرمان یاری می‌دهد. اینجاست که مفهوم Interactive در CATIA معنا می‌یابد (CATIA سر واژه عبارت Computer Aided Three- dimensional Interactive Application است). واژه Interactive در فرهنگ واژگان علم رایانه معرف روشی است که توسط آن مبادله اطلاعات بین کاربر و رایانه میسر می‌شود؛ همچنین از آن با عناوینی همچون هم کنشی یا وابسته به تأثیر متقابل یاد شده است. این قابلیت، CATIA V5 را همچون همکاری در کنار طراح قرار می‌دهد و او را در ایجاد یک طرح قابل قبول یاری می‌کند. در واقع ویژگی این نرم‌افزار هوشمند بودن آن است.

modify: بزرگنمایی با استفاده از یک دوربین، بزرگ کردن طراحی‌ها، کوچک کردن طراحی‌ها، ایجاد نمایی عمود بر یک صفحه.

render سبک سایه پردازی (سایه – سایه با لبه های مشخص– سایه با لبه های مشخص و بدون لبه های صیقلی، سایه با لبه های Style مشخص و لبه های ندید – سایه با توجه به جنس – به شکل شبکه سیمی – سایه طبق تعریف کاربر).

در PART DESIGN می‌توان طراحی قطعات و ابعاد آن‌ها را فرموله کرد و رابطه آن‌ها را با هم برقرار ساخت. این بخش در CATIA V5 با نام Formula شناخته می‌شود. این نرم‌افزار در این زمینه خصوصیت ممتازی دارد. در طراحی قطعه علاوه بر برقراری رابطه بین قسمت‌های مختلف یک قطعه با اندازه‌هایی از نوع Length، متغیرهای دیگری از جنس زمان، جرم، حجم، وزن، چگالی، مساحت، ممان اینرسی، انرژی، نیرو، اینرسی، ممان، فشار، دما، دبی حجمی، فرکانس، توان الکتریکی، ولتاژ، مقاومت الکتریکی، جریان الکتریکی، شتاب خطی، شتاب زاویه‌ای، انرژی کرنش و... را می‌توان تعریف و به هم وابسته نمود.

Formula می‌تواند پارامترهایی با دیمانسیون‌ها متفاوت را به هم مرتبط کند. یک قطعه مکعب شکل با یک سوراخ قرار گرفته بر وجه بالایی آن را در نظر بگیرید. طبیعتاً عمق این سوراخ توسط یک اندازه کنترل می‌شود اما با استفاده از این قابلیت می‌توان با نوشتن رابطه‌ای، عمق سوراخ را به وزن قطعه وابسته کرد تا با تغییر وزن قطعه عمق سوراخ افزایش یا کاهش یابد.

اگر عملیاتی به صورت تکراری انجام می‌شود می‌توان با نوشتن مجموعه‌ای از توابع در یکی از زبان‌های برنامه‌نویسی یک Macro ایجاد کرد و هر بار که نیاز به اجرای مجموعه‌ای از عملیات بود تنها با فشردن دکمه‌ای آن‌ها به صورت متوالی انجام می‌شود. با این روش وارد کردن مختصات کارتزین 1000 نقطه توسط برنامهٔ که از امکانات نرم‌افزارهای Excel و Visual Basic استفاده می‌کند زمان انتقال داده‌ها و درصد خطا کاهش می‌یابد. یکی از خصوصیات اکثر نرم‌افزارهای ایجاد شده بر پلات فرم Windows امکان نوشتن Macro است. Macro با یک زبان برنامه‌نویسی Visual Basic نوشته می‌شود و پس از اجرای آن می‌توان مجموعه‌ای از فرمان‌ها را با تنها با کلیک بر یک دکمه اجرا کرد. این نرم‌افزار نیز از این قاعده مستثنی نیست و این قابلیت را دارد.


مطالب مرتبط با معرفی محیط طراحی سه بعدی کتیا:
ارسال دیدگاه جدید
نام
ایمیل (منتشر نمی‌شود) (لازم)
وبسایت
:) :( ;) :D ;)) :X :? :P :* =(( :O @};- :B /:) :S
نظر خصوصی
مشخصات شما ذخیره شود ؟ [حذف مشخصات] [شکلک ها]
کد امنیتیرفرش کد امنیتی